Master’s (MSc) Program

IzTech-Department of Molecular Biology and Genetics (MBG) offers one of the best Master’s degree programs in Turkey with a curriculum including diverse elective courses and laboratory practices to meet personal research interests of graduate students.

The MBG department contains state-of-the-art research laboratories, animal facilities, and a greenhouse. MBG also has access to all of the core facilities of IzTech such as the Center for Proteomics Research and the Biotechnology and Bioengineering Research and Application Center.

Please check our website to learn more about courses offered at graduate level, research fields, laboratories, equipment, and facilities. Please do not hesitate to contact for any information about IzTech MBG.

Download our Graduate (MSc) Curriculum

Check the list of our Graduate Courses

 

lectures[:tr]İYTE-Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü (MBG) Türkiye’deki en iyi yüksek lisans programlarından birini sunmaktadır. Programımız, çok çeşitli araştırma ilgi alanlarını karşılayacak şekilde geniş bir seçmeli ders müfredatına ve laboratuvar imkanlarına sahiptir.

Bölümümüzün son teknoloji kullanılan araştırma laboratuvarlarında, moleküler biyoloji, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, bitki biyokimyası ve genetiği, kanser biyolojisi, redoks biyolojisi, immunoloji, biyoinformatik, sinirbilim, biyoteknoloji ve yapısal biyoloji gibi birçok değişik alanda araştırma olanakları mevcuttur. MBG öğrencileri ayrıca, Proteomik ve Kütle Spekrometresi Merkezi ve Biyoteknoloji/Biyomühendislik Araştırma Merkezi gibi İYTE’nin ilgili tüm araştırma tesislerine erişim hakkına sahiptir.

Yüksek lisans dersleri, araştırma alanları, laboratuvarlar, ekipman ve tesisler hakkında daha fazla bilgi için internet sitemize göz atın ve sorularınız için bölümümüzle iletişim kurun.

Yüksek Lisans programımızı indirin!

Lisansüstü derslerimize göz atın!

lectures[:]